Bogaziçi Üniversitesi’ne Yatay Gecis

Merhaba arkadaşlar,

2012’de açmış olduğum MISOkuyoruz blogumdaki içeriği buraya taşımaya karar verdim. Böylece sorularınızı tek bir yerden derli toplu olarak yanıtlayabileceğim.

Blogu açtığım günden beri MIS okuyan bir çok arkadaşa yardımcı olabildiğim için çok mutluyum. Bu sene Boğaziçi Üniversitesi MIS bölümüne yatay geçişe başvurup kazanan 3 arkadaştan 2’si blogumdan yardım alan arkadaşlardı.

Ben yatay geçişe başvurduğumda ne yazık ki çevremde bana yol gösterecek kimse veya rehberlik edecek bir blog yoktu. Benden sonra bu yola başvurmak isteyen arkadaşların önlerini daha rahat görebilmeleri için yazdım bunları. Bundan sonra her sene Boğaziçi MIS’e yatay geçiş yapan arkadaşlardan da aynı sorumluluk bilincini paylaşmalarını ve geçiş yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmalarını bekliyorum.

Kendi kişisel tecrübelerimden yola çıktığım için hep Boğaziçi Üniversitesi’ni görebilirsiniz bu sayfada ancak bu yazdıklarım her üniversite için hemen hemen aynıdır.

Şimdi kendimce naçizane tavsiyelerde bulunacağım ilgilenen arkadaşlar için ,

1 – Şu anda okuduğunuz okulunuzu ve bölümünüzü sevin !

Bu çok önemli çünkü bugün sahip olduğunuz başarı sizi Boğaziçi Üniversitesi’ne yatay geçişte başarıya taşıyacaktır. Unutmayın sahip olduğunuz GNO / GPA bu noktada çok önemli.

Unutmayın ki , yatay geçiş denemeniz başarıyla sonuçlanmayabilir ve siz de şu an okuduğunuz yerde okumaya devam etmek zorunda kalabilirsiniz. O yüzden kafanızda asla bulunduğunuz yeri kötülemeyin. Sonuçta bulunduğunuz yere de emek vererek geldiniz , belki de bir hayalinizi gerçekleştirdiniz….

2 – Bu planınızı fazla duyurmayın …

Bu tavsiyeme uymanız pek çok açıdan faydalı olacaktır sizin açınızdan. Öncelikle “Abi ben yatay geçiş yapacağım yaa buralarda kalmam” dediğiniz vakit geri dönüşü olmayan bir yola girersiniz. Şimdi “sıkıysa girme” o istediğin üniversiteye, seneye arkadaşlarının yüzüne nasıl bakacaksın ?  Önce göreceli olarak daha düşük üniversitelere kaydolup daha ilk dönemde yatay geçiş hayallerini dilinden düşürmeyen nice yiğitler heba oldu bu yollarda … Dikkat et sen de onlardan olma !

Yatay geçiş gerçekten kolay bir iş değildir, neden ? Çünkü üniversiteler her bölüme , dönemlik 2-3 öğrenci kabul ederler. Anadolu üniversitelerinde bu 10-15 olsa da İstanbul’da 3’ü çok zor geçer. Şimdi çıkıp bölümdeki herkese “Ben yatay geçiş yapıyorum gelin millet” demek ne kadar mantıklı olur ?

Ha öyle herkesten saklayıp stres yapmanıza da gerek yok sorana söyleyin zaten hak eden kazanır,fazla da sıkmayın kendinizi …

3 – Çok iyi araştırın !

Girmek istediğiniz üniversitenin koşullarını ve yönetmeliklerini iyice okuyun. Bir, bazen iki senelik çalışmalarınız ve hayalleriniz gözünüzden kaçırdığınız bir satır arası notundan ötürü suya düşebilir. Dikkatli olun !

Boğaziçi Üniversitesinin Yatay Geçiş Yönetmeliği 

Burada gözüme çarpan önemli maddeler :

(3) Destek ve hazırlık sınıfları ile yaz eğitimi hariç, en az bir eğitim-öğretim yılını veya ilk iki yarıyılını başarı ile bitirmiş öğrenciler Üniversitenin programlarına yatay geçiş yapmak için başvuruda bulunabilir. (1.Sınıf bitmiş olmalı)
(4) Lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılmaz. (Üstteki madde ile bu birleşince anlamı şu ki , yalnızca 1 ve 2. sınıf sonunda başvurabilirsiniz)

a) Kurumlar arası yatay geçiş, yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki diploma programları arasında ve YÖK tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde ilan edilen takvime göre yapılır.(Yani 4 yıllıktan 4 yıllığa geçebilirsiniz zaten 2 yıllık bir bölümden 4 yıllık bir bölüme geçişe Dikey Geçiş deniyor ve DGS’ye girmeniz gerekiyor)

c) Yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 4.0 üzerinden 2.5 (100 üzerinden 75) olması şarttır. (Bakın bu okulun şartıdır ancak her bölümün özel şartı mutlaka olur, mesela Boğaziçi MIS için 3.40/4.00 minimum GNO şarttır)

d) Öğrenci geçiş yapacağı bölüm tarafından verilen bir yazılı sınava, bu sınavda başarılı olduğu takdirde bir mülakata katılır. (Demek ki Bilim Sınavına gireceksiniz)

c) Okumuş olduğu her dönem için 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde belirtilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili derslerinin dışında en az oniki kredilik geçiş kredisi verilebilecek derslerinin olması ve bu derslerin her birini en az CC (100 üzerinden 70) notuyla tamamlamış olması(CC’den düşük dersiniz varsa burada okumayı bırakın demek)

EkşiSözlük candır , burada da pek çok bilgi bulabilirsiniz genel anlamda. En azından süreç içerisinde nasıl davranmanız gerektiğine dair fikir verir buyurun buradan başlayın okumaya , tıklayınız.

Sorularınız olursa bana mail atabilirsiniz, buraya yorum yazabilirsiniz.

Bazı arkadaşlar Facebook‘tan mesaj atmayı tercih ediyor.

Bogaziçi Üniversitesi’ne Yatay Gecis” için 5 yorum

  1. Iyi günler okudum bölüm 4 yillik hazirlik almadim gidecegim okul da ingikizce geçiş olur mu okursa nasil olur .

  2. Merhaba. Ben itü de okuyorum. Ortalamam 3.39. Yaz okulu yapıyorum ortalamam çok büyük ihtimalle 3.55 e çıkacak yaz dönemi sonunda. Ama yeni ortalamanın sisteme girilmesi boğaziçine son başvuru tarihinden 12 gün sonra. Boğaziçine yatay geçiş yapmak istersem eski ortalamam mı göz önünde bulundurulur yenisi mi? Aksi takdirde yüzüme bile bakmazlar :) Başka sormak istediğim konu şu ki, seçmek istediğim bölümün önceki dönemlerdeki taban not ortalamasına sanki boğaziçinden kurumiçi yatay geçiş yapacakmış gibi mi bakacağım? Tam ifade edemedim sanki :) Yani kurumiçi yatay geçiş ortalamalarına bakıp mı karar vereceğim bölüme kabul edilip edilmeyeceğime? Kurumlar arası yatay geçiş olunca çok fazla bilgim yok çünkü? Bir de şu mülakat mı sınav mı ne , onun hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler..

  3. bahadır abi benim için önemi büyük umarım görürsün bu yorumu numaramı da yazıcam ulaşabilrsen çok büyük sevaba girersin :D benim ilkokulda notlarım gayet iyiydi ve her öğretmen gelecek vaadetttğimi söylüyodu farklı oldgumu falan ben takmıyodum fazla çünkü küçüktüm şimdi lise sondayım ve lisede derslerim sürekli kötüydü denemelerdeki netlerimde 65-70 max yani durum kötü fakat çoğu ögretmen tam performansını göstermiyo diyip duruyo sürekli dikkat dagınıklgı var bende çabuk sıkılıyorum benim bi senedir planım seneye hazırlanmaktı bomboş bi sene okul yok rahat rahat çalışırım diyodum ama etrafmdaki insanların %90 ı buna katılmıyo bi yere gir ikinici sınftan girmek daha iyi olur diyolar boğaziçi bilgisayar mühendisligi istiyorum 320 330 puan alıp bi üniye gidip geçiş yapmayımı deniyim yoksa puanımı harcamayıp bi sene daha mı calısıyım düzenli çalışamıyorum nasıl çalışmam ne yapmam gerek yardımcı olursan bilgi verirsen gercekten cok mutlu olurum 05316814193 saygılar selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir