Başkalarının Hayatına Açılan Solucan Delikleri – Asosyal Uygulama Rando

Uzay zaman, metafizik gibi konulara aşina iseniz veya en azından Donnie Darko’yu izlediyseniz başlıkta ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Dört bir yanımızdan geçen “solucan delikleri” var ve her biri birisinin dünyasına açılıyor ancak başkalarının dünyalarına, bir diğer değişle başka boyutlara atlayamıyoruz.

Donnie Darko’daki Solucan Delikleri (Wormhole)

Peki ya bir mobil uygulama size dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kimsenin solucan deliğinden bir anlık da olsa bakma imkanı verseydi ?

Rando adlı uygulama bu kadar fantastik şeyler yapmasa da size az da olsa o duyguyu yaşatabilir diye düşünüyorum.

Uygulama bir sosyal deney sonucunda ortaya çıkmış, merak edilen konu ise “Acaba insanlar fotoğraflarının like edilmeyeceğini bilseler ve hatta fotoğraflarını kimin gördüğünü bile bilmeseler yine de paylaşırlar mıydı ? “

Benim gördüğüm kadarıyla pek çok insan hala paylaşıyor fotoğraflarını. Hatta kimi zaman öyle güzel fotoğraflar geliyor ki “dünya güzel bir yermiş” diyorsunuz.

Kimi zaman ise çok farklı olabileceğini düşündüğünüz yerlerde bile hayatın ne kadar sıradan olduğunu görüyorsunuz. Mesela babaanne tarzı dantelleri dünyanın bir ucunda, bir başkasının evinde görünce “aaa aynından” diyebiliyorsunuz.

Basitliği ve sadeliğiyle insanı kendisine çeken bu asosyal uygulamayı indirip denemenizde fayda var.

*Ancak indirmeden uyarmak isterim ki çekilen fotoğraflar bir moderasyondan geçmiyor yani Zimbabwe’li bir kardeşimizin pantolonunun altında ne olduğuyla da karşılaşabilirsiniz. Dikkat edin !

Uygulamanın sitesinde Android ve IOS için indirme linkleri mevcut.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir