‘Boş Zaman’larını Nasıl Değerlendirirsin ?

Hakan Bıçakçı bu romanında hafıza sorunları yaşayan Harun’un hikayesini anlat …

Ben çok sıkıldım böyle başlayan kitap incelemelerinden o yüzden böyle başlamıyor benim fikir beyanım.

Bıçakçı okuyanlar bilir bu adamın mürekkebinden kelebekler, çiçekler, romantizm yeşeren hikayeler akmaz. Mürekkebin kendisi kadar siyah, kapkaranlık dünyalar dökülür kağıda. Sizi içine çeken, mürekkebinden üzerinize bulaştıran öyküler. Kimi zaman karamsarlık roller coaster’ında midenizi bulandırıp okumayı bıraktıran karakterler. Öyle karamsar ve kalabalık dünyalar sunar Bıçakı size. Aslında bir çoğu distopya evreninden çıkıp gelmiş hayali düşünceler gibi görünse de aklımızın kimi zaman bize oynadığı ve pek de yabancı olmadığımız o garip oyunların derlenmesinden oluşmuş gibidir her bir sayfası.

O yüzdendir ki her kitabındaki kötülük ve karamsarlık zihnimdeki farklı bir imgeyle birleşmiştir. Mesela Boş Zaman kitabı benim için küçükken hep korktuğum karanlık apartman boşluğunu hatırlatır (böyle değil hani böyle olanları). İçinde barındırdığı bilinmezlik, orada canavarların yaşadığı düşüncesi ve belki de şeytanın aşağıda uyuduğuna dair karanlık düşler.

İşte bu kitapta da hafızasını kaybeden bir adamın o apartman boşluğunun en dibine düşüşünü, şeytanla yüzleşmekten kaçışını. Bilinmezliğin içerisinde sonsuz paradoksal yolculuğunu izliyoruz. Gri bir İstanbul her zamanki gibi fonda ve kendinin şeytanı olmaktan korkan topal bir adam.

‘Boş Zaman’ ilkokul yıllarından zihnimize kodlanmış bir kelimedir. Çünkü her zaman ‘boş zaman’ ile başlayan bir soru vardır ve cevabı “kitap okumak,müzik dinlemek” bıdıbıdı diye devam eden samimiyetsiz yalancı sözcüklerden oluşur. Sonra boş zamanlarımda kitap okurum dersiniz ve fırça yersiniz başka bir öğretmeninizden. “Kitap okumak boş zaman aktivitesi mi !” diye. Haklıdır elbette kitap okumak boş zaman aktivitesi değildir. Boş zaman aslında insanın özgür olarak ne yapmak istediğine karar verebildiği anların toplamıdır. İstediğini yaptığın anda da boş değildir artık o zaman.

Peki ya zaman gerçekten boş olsaydı ? Yani geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman …

Cidden hiç bir şekilde dolduramasaydın bunları , özellikle de geçmiş zamanı o zaman ne yapardın ?

Harun ne yapıyor acaba ?

“Şeytan cennetten düştüğü için topaldır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir